GP international till Jan-Olof Ljungh på Island

Det blev som så ofta stora svenska framgångar på Nordia.

I år är det Island som arrangerar och följande resultat kan noteras:

  • Mats Ingers Lower Denominations 1856–63 Stor guld i Mästarklassen
  • Jan-Olof Ljungh The first stamps of the German Empire: The Eagle Shield Stamp and the values 10 and 30 groschen Stor guld 96 poäng + Grand Prix International
  • Sven-Börje Ewers Tidiga svenska poststämplar 1686-1830 Guld 92 poäng + specialpris
  • Stefan Norrby Sweden, the Island of Gotland 1645 to 1919 Guld 91 poäng + specialpris
  • Facit Förlags AB Facit Special Classic 2018 Guld 91 poäng
  • Jonas Hällström Denmark 1927–1952 The Caravel Postal Stationery Guld 91 poäng
  • Lennart Hultgren Små tjänste i litet format 1910–1912 inkl. Provisorierna Stor vermeil 88 poäng
  • Björn Jonasson Madeira Postal History 1746–1945 Stor vermeil 85 poäng
  • Facit Förlags AB Facit Norden 2018 Stor vermeil 85 poäng
  • Leif Nilsson Silhuettutgåvan 1911–1912 inkl. Provisorierna Vermeil 83 poäng
  • Sveriges Filatelist-Förbund Filatelisten 2017 Vermeil 83 poäng
  • Einar Nagel White Star Line vs Cunard Line Vermeil 82 poäng
  • Tobias Staf Vinter OS Silver 73 poäng
  • Kristoffer Barkenfelt Flags of the World Silverbrons 68 poäng
  • Felicia Nordlund Fotboll Silverbrons 66 poäng

I hedersklassen fanns det två exponat, båda av svenskar:

  • Douglas Storckenfeldt Iceland until 1901: Skilding and original aur values.
  • Claes Arnrup The Malmø cover.

Under bilderna kompletterat med alla resultat

BILDERNA ÄR SOM ALLTID KLICKBARA (ARKIVBILDER)

Resultat
4.1.1 Heiðursdeild – hedersklass
001-008 SE Douglas Storckenfeldt, Iceland until 1901: Skilding and original aur values.
008a-008b SE Claes Arnrup, The Mamsell cover.

4.1.3 Juryklass
009-013 IS Árni Gústafsson, Ship mail.
014-018 IS Sigurður R. Pétursson, Two kings.
019-026 DK Per Friis Mortensen, Slovenia 1919-1921.
027-031 SE Bengt Bengtsson, Varberg and its mail routes.
032-039 UK Michael Smith, The Postal Stationery of the Orange Free State.

4.2.1 Mästarklass
040-047 IS Sigtryggur R. Eyþórsson, Icelandic Postal Stationery 1879-1920.
048-055 FI Jukka Mäkinen, The Rouletted Revenue Stamp Issues 1865 and 1866 of Finland.
056-063 NO Hallvard Slettebø, World Scouting.
064-071 SE Mats Ingers, Lower Denominations 1856-63 – Traditional Philately in the Context of Postal History.
072-079 UK Michael Roberts, Falkland Islands – A postal history until 1945.

4.2.2 Traditionell filateli
201-208 IS Páll A. Pálsson 80 V
Christian IX King of Iceland.

209-213 IS Páll A. Pálsson 79 LS
Variants on Icelandic stamps Christian IX King of Iceland and Denmark.

214-218 IS Erik Jensen 72 S
Íslensk jólamerki og -póstur 1904-1964.

219-223 DK Morten Johan Lintrup 74 S
Classic Commemoratives, The Case of Belgium.

224-228 DK Niels Kristian Hansen 79 LS
27 øre provisorierne 1918.

229-235 FI Markku Koivuniemi 93 G
The 1901 and 1911 Eagle issues of Finland.
Grand Prix Nordic, Íslandspóstur

236-240 NO Jon Klemetsen 77 LS
Italy; Effigies of King Vittorio Emmanuele III.

241-245 NO Eivind Lund 91 G
Ecuador. The second issue, British and French stamps used Sept. 1, 1873-1881.
Special Prize Félag Frímerkjasafnara (material)

246-253 SE Jan-Olof Ljungh 96 LG
The first stamps of the German Empire: The Eagle Shield Stamps and the values 10 and 30 groschen.
Grand Prix International. Garðabær

254-258 SE Lennart Hultgren 88 LV
Små tjänste i litet format 1910-1919.

259-266 SE Leif Nilsson 83 V
Silhuettutgåvan 1911-1912 inkl. Provisorierna.

428-432 USA Jerry D. Moore 73 S
Sweden´s Cross Platform Postal Issues.

4.2.3 Póstsöguleg deild – Postal history
267-271 UK Norman Watson 81 V
Penny Dreadfuls.

272-276 IS Sveinn Ingi Sveinsson 81 V
Icelandic numeral cancels.

277-281 IS Eiður Árnason 75 LS
Þingeyjarsýslur Postal History 1823-1944.

282-286 IS Hjalti Jóhannesson 83 V
Icelandic crown cancels.

287 DK Ebbe Eldrup 88 LV
The first period of the Postal Law July 1´st 1902 – Postal History of the I GILDI ´02-´03 Issue.
Grand Prix National. Landssamband íslenskra frímerkjasafnara

288 DK Jørgen Kluge 85 LV
Reduceret porto fra Tyskland til Danmark 1865-1879.

289-295 DK Niels Erik Thunbo Pedersen 86 LV
Samsø´s Posthistorie.

296-303 FI Petteri Hannula 91 G
The Development of the London Letter Post until UPU.
Special Prize Danmarks Filatelist Forbund (treatment)

304-311 NO Geir Lunde 88 LV
Den postale utviklingen i Nord-Rogaland og Ryfylke-Regionen 1846-ca. 1890.

312 NO Magne S. B. Gabrielsen 80 V
Det oversøiske Compagnie and Thoresen & Co.

313-317 NO Roar Grøtting 88 LV
Norske brevkort: Takster og brug 1872-1946.

318-325 NO Eigil Trondsen 92 G
Norway Registered Mail to 1945.
Special Prize Scandinavian Collectors Club (knowledge)

326-330 NO Yngve H. Lundblad 81 V
Posten på Senja.

331 NO Eivind Lund 80 V
Ecuadorian Postal Rates. The first Postal Tax Period 01.01.1920-31.12.1924.

332-336 NO Hallvard Slettebø 90 G
Posten i Dalane på 1800-tallet.
Special Prize Sveriges Filatelistförbund (knowledge)

337-342 NO Geir Lunde 81 V
Norske offiserer i tysk fangenskap 1942-1945.

343-350 SE Stefan Norrby 91 G
Sweden, the island of Gotland 1645 to 1919.
Special Prize Norsk Filatelistforbund (treatment)

351-358 SE Björn Jonasson 85 LV
Madeira Postal History 1746-1945.

359-366 SE Sven-Börje Ewers 92 G
Tidiga svenska poststämplar 1686-1830.
Special Prize Landssamband íslenskra frímerkjasafnara (material)

372-379 UK Peter Chadwick 88 LV
Town marks and post routes of Scotland in the Eighteenth Century.

380-385 UK Simon Richards 92 G
Mail by British Packets from the West Indies 1663-1863.
Special Prize Klúbbur Skandinavíusafnara (material)

386 USA Cheryl Ganz 74 S
Washington Island: Scandinavian-American Settlement.

387-391 NZ David Loe 86 LV
The Postal History of the Allied Forces in Iceland in World War II.

392-396 NZ David Loe 86 LV
Icelandic Postal Rates 1876-1950.

397-401 USA Brian Stwalley 78 LS
The Last King of Iceland: The Postal History of Christian X 1920-1946.

402-406 USA Steve Lund 88 LV
Lund, Postal History to 1935.

4.2.4 Helsaker 
407-414 FI Jussi Tuori 90 G
The First Postal Stationery Issues of Independent Finland 1917-1929.

415-419 FI Juhani Pietilä 79 LS
Madeira and Funchal postal stationeries 1878-1908.

420-427 SE Jonas Hällström 91 G
Denmark 1927-1952 The Caravel Postal Stationery.

4.2.5 Luftpost  
367-371 UK Michael Roberts 90 G
The Development of German Intercontinental Air Mail Services between Europe and South America 1930-1939.

433 UK Rolf Scharning 83 V
The Flying Coffins of WW II.

434 UK Rolf Scharning 84 V
Glider Flown Mail in Baden-Württemberg in 1924/25.

435-439 UK Anthony Sheehan 88 LV
The 1930 Baltic Flight of the ‘Graf Zeppelin’.

440-444 UK Jonathan Spoor 85 LV
Sweden – its airmail routes 1939-1945.

4.2.8 Motivfialteli 
445-452 DK Leif W. Rasmussen 88 LV
An evolving Society.

453-460 DK Leif W. Rasmussen 92 G
Animals subjected to Man.
Special Prize Finlands Filatelistförbund (material)

461-468 DK Leif W. Rasmussen 88 LV
Nature´s Wildlife exploited by Humans.

469-473 FI Olli Viljanen 80 V
The worlds meet (Helsinki olympic games 1952).

474-478 NO Line Hellum Fomenko 73 S
In the world of butterflies.

479-483 NO Bjørn Gunnar Solaas 70 S
Fra Giotto til Picasso.

484-488 NO Bjørn Gunnar Solaas 76 LS
Verdensfestspillene for ungdom og studenter 1951 – Gigantomani blant Berlins ruiner.

4.2.10 Open 
489-493 USA Michael Schumacher 76 LS
The Saga of the Icelandic Horse.

494-498 IS Páll A. Pálsson 85 LV
Money covers with content.

499-503 FI Klaus Juvas 80 V
The Life and Impact of Jean Sibelius.

504-509 FI Markku Heinonen 76 LS
Uusikirkko, my Mom´s home parish in Karelia.

510-516 FI Heikki Virtanen 91 G
The Presidents of Finland.
Special Prize Félag Frímerkjasafnara á Norðurlandi (material)

517 NO Liv Marion Strømnes 73 S
Alf Prøysens Blåbæreturen.

518-525 USA Michael Schumacher 83 V
Icelandic Saga: The 1972 “Match of the Century”.

4.2.11 Vykort 
526-533 DK Torben Hilberg 90 G
Bladfotografen og postkortfotografen Orla Bock (1872-1930).
Special Prize Islandssamlarna, Göteborg & Stockholm (knowledge)

534 NO Torgeir Nordal 73 S
Arendal – Tveitsund/Treungenbanen.

535-539 SE Einar Nagel 82 V
White Star Line vs Cunard Line.

540-544 UK Barry Stagg 82 V
The Development and Life Cycle of a Parachute.

4.2.12 Ungdom 
545-548 SE Kristoffer Barkenfelt 68 SB
Flags of the world.

549-550 SE Tobias Staf 73 S
Vinter OS.

551-552 SE Felicia Nordlund 66 SB
Fotboll.

4.2.13 Litteratur 
553 IS LÍF 78 LS
Frímerkjablaðið.

554 NO Egil H. Thomassen 83 V
Postbåtforlis.

555 NO Egil H. Thomassen 81 V
Postran.

556 NO Øivind Rojahn Karlsen 86 LV
Norsk feltpost – i vid forstand.

557 NO Oslo filatelistklub 90 G
Norgeskatalogen 2018.

558 NO Norsk filatelistforbund 85 LV
Norsk Filatelistisk Tidskrift 2017.

559 SE Facit Förlags AB 85 LV
Facit Norden 2018.

560 SE Facit Förlags AB 91 G
Facit Special Classic 2018.

561 SE Swedish Philatelic Federation 83 V
The Swedish Stamp Magazine Filatelisten 2017.

562 USA Scandinavian Collectors Club 82 V
The Posthorn.

563 USA David Lu 81 V
Chinese Airmails & Forerunners.

564 RUS JSC Marka 80 V
The Postage Stamps of the Russian Federation 1992-2017.

565 IS Íslandspóstur 75 LS
Frímerki íslenska lýðveldisins 1944-2014.

566 IS Íslandspóstur 80 V
Frímerki íslenska konungsríkisins og íslenska lýðveldisins 1873-2018.

Nationell utställning
080-083 IS Árni Þór Árnason 74 S
Icelandic crown cancels.

084-087 UK Norman Watson 83 V
The Development of the Penny Black.

Posta en kommentar

Drivs av Wordpress, av Cynatic