Fjälluggland målad av Viggo Ree har utsetts till världens vackraste frimärke 2018. Det norska frimärket gick hela vägen till toppen av den prestigefyllda tävlingen Nexofil, organiserad av frimärkstidningen El Eco i Spanien.
En jury med cirka 40 internationellt kvalificerade filatelister utvärderade frimärken från hela världen i olika klasser. Claes Arnrup från Sverige var en av dem som ingick i juryn.
Andraplatsen gick till Ukraina och tredjeplatsen till Frankrike.
• Priser i flera klasser
Norska Posten fick pris i flera av klasserna i tävlingen för 2018.
Madeleine M. Karlstrøms frimärke för Norges Trekkingförenings 150-årsjubileum valdes till världens vackraste frimärke tryckt i offset, Sverre Morkens frimärke för Gunnar Sønstebys hundraårsjubileum röstade till världens vackraste frimärke i kombinationstryck (offset/gravering) och Morkens frimärke för Royal Golden Wedding vann andra plats i klassen för bästa handgraverade frimärke.
